کاربرد دوربین های مداربسته در کارخانه ها

واژه “دوربین مداربسته” برگردان فارسی کلمه انگلیسی  closet circuit television  یا به اختصار cctv می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند.
دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.

در کارخانجات صنعتي نيز از دوربين هاي مداربسته در محل ها يا مراحلي از کار که حضور فيزيکي انسان خطرناک،دشوار يا حتي غير ممکن است نيز بهره گرفته مي شود. در کارخانجاتي مثل کارخانجات شيميايي يا نيروگاه هاي هسته اي.در مراکز صنعتي استفاده از دوربين هاي اسکن خط توليد و دوربين هاي حرارتي رواج زيادي دارد.

دوربین مداربسته در بخش صنعت به عنوان یک ابزار مفید کاربرد دارد زیرا در مکان هایی نظیر کارخانجات و مراکز صنعتی که ممکن است برای انسان خطر آفرین باشد دوربین مداربسته بسیار کارآمد عمل می کند .

یکی از پر کاربردترین مکان های که دوربین های مداربسته کارآمد عمل می کنند کارخانجات هسته ای است .بهتر است بدانید که عمده فعالیت و کاربرد دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است .

اما با پیشرفت علم و تکنولوژی دوربین های مداربسته نه تنها در بخش سیستم های حفاظتی کاربرد دارند بلکه در موارد ذیل نیز کاربرد دارند :

کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر می رود. کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس.

  • کنترل ترافیک
  • تصویر برداری نامحسوس
  • ارتباطات ویدیویی
  • کاربردهای فضایی
  • کاربردهای نظامی
  • کاربردهای صنعتی
  • تصویر برداری نامحسوس

و..

اهمیت و کاربرد دوربین مدار بسته در کارخانه ها و واحد های صنعتی


از آنجایی که کاهش هزینه ها، ماندگاری و حفظ کیفیت، تجهیزات خریداری شده و همچنین دارا بودن حساسیت بالا در کارخانجات و محیط های صنعتی، از نگرانی های اصلی مدیران این گونه مجموعه ها می باشد، می بایست از برندهای معتبر برای تجهیز و نصب دوربین مدار بسته در این مکان ها استفاده گردد.

نصب دوربین مدار بسته جهت نظارت و کنترل هر چه دقیق تر در کارخانجات و مراکز صنعتی یکی از بهترین پیشنهاد های امنیتی است. یکی از اساسی ترین نیاز های واحد های صنعتی و کارخانه ها تضمین امنیت و نظارت مناسب بر این مکان ها می باشد. کنترل ورود و خروج پرسنل و کارکنان شاغل به این مکان ها و یا لزوماً کنترل و نظارت برای ورود و خروج از انبار ها و نظارت دقیق بر عملکرد پرسنل در استفاده صحیح از ماشین آلات و تجهیزات صنعتی از دغدغه های اصلی صاحبان و مدیران مجموعه های صنعتی به شمار می رود.

یکی از مهم ترین موارد نصب دوربین مدار بسته در واحد های صنعتی و کارخانجات تولیدی و مونتاژ, کاربرد دوربین مدار بسته جهت مشاهده ماشین آلات و کارکرد مناسب کارکنان در ساعات مختلف شبانه روز است. به همین منظور می بایست دوربین مدار بسته را در زاویه دید مناسب و به تعداد کافی جهت پوشش کامل ماشین آلات و پرسنل نصب کرد.

دیگر مسئله مهم که برای حل آن نصب دوربین مدار بسته به عنوان راهکاری بسیار موثر توصیه می شود کنترل درب ورودی و خروجی کارخانه ها و همین طور سوله ها است. نظارت هرچه دقیق تر بر ورود و خروج کالا و افراد در این مراکز و ثبت ساعت کار کارکنان این گونه واحد ها به علت بالا بودن آمار کارکنان در چند شیفت مختلف از اهیت ویژه ای برخوردار است و لازم است که ۲۴ ساعته و با نهایت دقت مورد بررسی قرار بگیرد و چه سیستمی مطمئن تر از دوربین مدار بسته برای این کار می توان یافت.

در واحد های صنعتی و کارخانه جات تعبیه دوربین مدار بسته برای کنترل و نظارت بر ورود و خروج مواد اولیه و خام در انبار ها به شدت توصیه می شود.

انتخاب مناسب محل نصب دوربین مداربسته در کارخانه جات


یکی از مهم ترین موارد نصب دوربین مداربسته در واحدهای صنعتی و کارخانجات تولیدی و مونتاژ، کاربرد دوربین های مدار بسته برای مشاهده ماشین آلات و کارکرد مناسب کارگران در ساعات مختلف شبانه روز می باشد. به همین منظور می بایست دوربین های مدار بسته را در زاویه دید مناسب، به تعداد مورد نیاز جهت پوشش کامل ماشین آلات و پرسنلی که در حال فعالیت در اینگونه مراکز می باشند نصب کرد.

یکی دیگر از موارد مهم نصب دوربین مدار بسته در کارخانجات و مراکز صنعتی، ورودی اصلی درب کارخانه و یا سوله های متفاوت می باشد نظارت هرچه دقیق تربر ورود و خروج کالا و افراد در این مراکز و ثبت ساعت کار کارمندان اینگونه واحدها به علت تعداد بیشمار کارکنان آن در چند شیفت مختلف از الویت خاصی برخوردار است.

در کارخانجات و واحدهای صنعتی، تعبیه دوربین های مدار بسته نصب شده باید برای کنترل و نظارت بر ورود و خروج مواد اولیه خام، قفسه ها و انبارهای موجود و محصولات تولید شده در انبارها مورد استفاده قرار گیرد که بسته به محیط و ابعاد و چیدمان داخلی این محیط ها، تعداد دوربین های مداربسته مورد نیاز متغیر خواهد بود.

نصب دوربین مدار بسته در ساختمان های اداری موجود در کارخانجات و واحدهای صنعتی نظیر واحدهای مالی و توسعه منابع انسانی و همچنین آشپزخانه ها و سالن های غذاخوری و…از الویت های خاص اینگونه مجموعه ها به شمار می رود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *