کاربرد دوربین مداربسته در ورزشگاه ها

اهميت دوربين مدار بسته تا به حدي است كه براي قسمت هاي مختلف به لحاظ ظاهري نمي تواند به يك نوع و شكل باشد . بسته به جايگاه قرارگيري به لحاظ ساختاري متفاوت خواهد بود.تا براي شما بازبيني خوبي را فراهم آورد .مثلا براي دوربين هاي باجه كه كاربرد آن خواندن شماره هاي ATM مي باشد و يا در بهاي ورود و خروج از دوربين هاي گردان استفاده مي شود .

هر رویدادی که در آن جمعیت زیادی وجود داشته باشد تبدیل به هدفی بالقوه برای فعالیت های جنایی می شود و رویدادهای ورزشی یکی از همین رویدادها می باشد که در آنها تماشاگران زیادی وجود دارند که می تواند یک هدف عالی برای عاملان تروریست باشد .
دراستادیوم ها و هر رویداد ورزشی که مسلما در آن تماشاگران زیادی وجود دارد نظارت بر تمام فعالیت های آنها و زیر نظر داشتن تمام تماشاگران و برقراری امنیت برای تک تک آنها مهم و ضروری می باشد زیرا در یک ورزشگاه تماشاگر دوست دارد به ازای پولی که پرداخت می کند با خیال راحت و به دور از دغدغه های فکری به ورزش موردعلاقه خود نگاه کند واز دیدن بازی لذت ببرد.

کاربرد های کلی دوربین های مداربسته


جلوگیری از ارتکاب جرایم

کاربرد دوربین های مداربسته در جلوگیری از ارتکاب جرایم بسیار وسیع است. برای جلوگیری از جرایم رانندگی تا جرایم جنایی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد صنعتی

یکی از کاربردهای دوربین های مداربسته در کارخانجات صنعتی است. در واقع در محل ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک، یا غیر ممکن است سیستم های مداربسته بسیار مفید هستند.

کنترل ترافیک

امروزه در اکثر کشورها از دوربین های مداربسته برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح وسیعی استفاده می شود. از جمله کاربردهای دوربین مداربسته در این بخش عبارتند از:

  • کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات توسط GPS به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان ها را دارند.
  • تحت نظارت قراردادن تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی
  • شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها

امنیت نقل و انتقالات

از دوربین مداربسته در نقل و انتقلات عمومی به منظور جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد، استفاده می شود. بطور مثال در اتوبوس ها و متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای دوربین مداربسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده در استادیوم ها، سالن های همایش ، ورزشگاه ها و … برای نمایش تصاویر زنده بر روی نمایشگرهای بزرگ
  • نمایش محیط کنار و پشت خودرو در اتوبوس ها، خودروهای سنگین و سواری
  • کنترل و مطالعه رفتار حیوانات در باغ وحش ها
  • کنترل و مشاهده تصاویر محیط هایی که امکان حضور انسان به صورت دائمی وجود ندارد مثل معادن، کوره های صنعتی، دهانه های آتش فشان و …
  • و بسیاری از کاربردهای دیگر

عوامل ناامنی در ورزشگاه ها


در رویدادهای ورزشی همیشه افرادی هستند که به دنبال ضربه زدن به تماشاگران و ایجاد وحشت در بین تماشاگران هستند و سرقت از سارقان تبدیل به کار روزمره آنها شده است.نصب دوربین مداربسته می تواند امنیت را برای تماشاگران و بازیکنان و کادرفنی هر تیمی را فراهم کند .
بارها اتفاق افتاده است که بازیکنان و مربیان تیم با هجوم تماشاگران مواجه شده اند یا برخورد اشیاء به سر بازیکنان به وفور دیده می شود اینکه چگونه افراد را شناسایی کنیم تنها توسط دوربین مداربسته محیا می شود.
شناسایی افراد تروریسم که در پی بمب گذاری در ورزشگاه های ورزشی می باشند وهمچنین فعالیت های مشکوک تماشاگران همگی توسط دوربین مداربسته انجام می شود.
شاید بارها از اخبار شنیده باشید که گروهک های مختلف دولت را تهدید کرده اند که در مسابقه مهم ورزشی که روزهای آتی قرار است رخ دهد در استادیوم بمب گذاری می کنند مسلما اداره پلیس با افزایش تعداد نیروهای امنیتی نمی تواند تمام استادیوم را زیرنظر داشته باشد و تنها وسیله ای که به کمک ماموران پلیس می آید دوربین مداربسته می باشد که با تنظیمات انجام شده روی دوربین مداربسته این دستگاه قابلیت شناسایی افراد تروریسم و فعالیت های مشکوکی چون بمب گذاری سرقت و آسیب رسانی به تماشاگران را دارد به عنوان مثال اگر دوربین مداربسته ببیند که فردی دارای چاقو است و آنرا از داخل عروسک خود در می آورد می تواند قبل از بوجود آمدن حوادث ناگوار سریعا ماموران را باخبر کند تا فرد مورد نظر را دستگیری کنند .

روش های استفاده از دوربین مدار بسته در ورزشگاه ها


دوربین های امنیتی انواع مختلفی دارند و هر کدام شان برای مکان خاصی استفاده میشوند. دوربین های امنیتی معمولا با چند روش مختلف در اماکن نصب میشوند .

■ دوربین های امنیتی آشکار

فلسفه این روش کاملا مشخص است . در بعضی از مکان ها مثل فروشگاه ها بهتره  که دوربین های امنیتی به صورت کاملا آشکار باشند تا همه متوجه این دوربین ها بشوند . دوربین های آشکار در فروشگاه ها مثه یه کارمند بالا سر مشتری هاست و حواسش به رفتار همه هست . نصب دوربین ها به صورت آشکار خیلی از دزد های آماتور را منصرف میکند .

■ دوربین های امنیتی نیمه آشکار

در این روش دوربین ها در مکان هایی نصب میشود که فرد در نگاه اول متوجه وجود دوربین نمیشود اما بعد از چند لحظه وقتی به دقت به محیط نگاه میکند متوجه دوربین میشود . یکی از دلایلی که دوربین ها را به این روش نصب میکنند این است که از یک طرف فرد خاطی ا می ترساند از اینکه نکنه جای دیگری هم دوربین باشد و آن هنوز متوجه نشده باشد .

■ دوربین های امنیتی مخفی

در این روش دوربین ها را در جاهایی نصب می کنند که کسی متوجه نمیشود و نمی تواند به این راحتی ها حدس بزند که دوربین ها کجا کار گذاشته شدند . معمولا این دوربین های خیلی کوچک اند و در بین اشیا و جاهایی که انتظار نمیرود کار گذاشته میشود . مثلا داخل یه تابلو عکس و … . این روش با تلفیق روش اول یا دوم می تواند تا حد زیادی جلوی ضرر و زیان ورزشگاه ها رو بگیرد . دزد های حرفه ای خیلی خوب بلدند از دست دوربین های آشکار و نیمه آشکار در بروند اما اگر در همان مکان دوربین های امنیتی دیگه ای به صورت مخفی جاساز شده باشند ، حتی بعد از وقوع سرقت هم میشود طرف را  پیدا کرد ! من توصیه می کنم حتما در مکان های مهم علاوه بر دوربین های آشکار از دوربین های مخفی هم استفاده کنید .

راهنمای نصب دوربین مداربسته در ورزشگاه ها


1-حتما باید دوربین مداربسته در ورودی و خروجی سالن های ورزشی ،استادیوم ها یا هر رویداد ورزشی قرار داده شود تا در زمانی که ماموران پلیس تماشاگران را بازرسی می کنند چنانچه تماشاگری به هر طریقی چون شلوغی یا روش های متفاوت از بازرسی شدن جا مانده باشد دوربین مداربسته آنها را زیر نظر داشته باشد زیرا امکان دارد همان شخص یک تروریسم باشد یا تماشاگری که اسلحه گرم با خود آورده باشد.

2-دوربین مداربسته را طوری در زمین فوتبال ،استادیوم یا هر رویداد ورزشی قرار دهید که نظارت کامل بر تمام زوایای مکان را داشته باشد.

3-دوربین مداربسته را در مکان های پربازدید چون بوفه ها ،مکان خرید بلیط که جاهای شلوغ می باشد و امکان سرقت پول در این امکان زیاد است را افزایش دهید.

4-دوربین مداربسته را در جاهایی که بازی های تک نفره صورت می گیرد طوری نصب کنید که از ارتکاب تقلب جلوگیری شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *