راهنمای خرید تقسیم کننده های ویدیو و تقویت کننده های دوربین مدار بسته

در یک سیستم مداربسته ، تصویر یک دوربین به راحتی از طریق کابل برروی یک مانیتور نمایش داده می شود اما اگر تعداد دوربین ها افزایش یابد تجهیزاتی مورد نیاز می باشد که بتواند تصاویر را ترکیب نموده و یا بصورت تک تک برروی مانیتور نمایش دهند . این تقسیم کننده ها مانند سوئیچر ، کواد ، مالتی پلکسر ، ماتریکس ها عملیات خاصی را برروی ورودی های تصاویر انجام داده و امکان نمایش تصویر چند دوربین امکان پذیر می گردد.

عملکرد سیستم تقسیم کننده ی ویدئویی در دوربین مداربسته


به نسبت افزایش تعداد دوربین ها تعداد تصاویر هم افزایش می یابد و برای نمایش آنها بر روی مانیتور از یک تقسیم کننده ی تصویر استفاده می شود که در آن واحد تمامی تصاویر قابل رویت باشد و بدین وسیله شما دریافت چند را به صورت همزمان خواهید داشت.

۱- سوئیچرها

تصاویر یکی پس از دیگری قابل رویت هستند.و هیچ تصویری از دید دور نخواهد بود و در یک زمان مشخص و تعیین شده.

در واقع یکی از تجهیزات نسل قبلی سیستم مداربسته می باشد و با توجه به محدودیت تعداد ورودی های ویدیویی تلویزیون یا نمایشگر و نیاز به استفاده از آنها برای مانیتور کردن دوربین ها و یا ضبط کننده های ویدئویی مورد استفاده قرار می گرفت. اگر تعداد دوربین های نصب شده در یک سیستم مداربسته CCTV ‏زیاد باشد، باید برای مشاهده تصاویر دوربین ها از دستگاهی استفاده کرد که تصویر آن ها را یکی یکی و پشت سر هم و در یک مدت زمان معین نشان دهد. وسیله ای که این عمل را انجام می دهد Switcher ‏نام دارد. سویچرها نیز هم به صورت باسیم و هم بی سیم وجود دارند. به تعداد دوربین هایی که میتوان به سویچر وصل کرد تعداد کانال سویچر می گویند.سویچرها در تعداد کانال ۲ ‏و ۴ ‏و ۶ و ۸ ‏و ۱۲ ‏و ۱۶ ‏کانال ساخته شده اند ولی استفاده از سویچر بیش از ۸ ‏کانال مناسب نیست چرا که فاصله بین بخش تصویر اولین دوربین و آخرین دوربین زیاد خواهد شد و عمل کنترل تصویری دیگر مناسب نخواهد بود.

  • از مشکلات این دستگاه می توان به ضبط یک تصویر یک دوربین در لحظه اشاره کرد.

۲- کوادها

تصاویر در ابتدا به صورت ترتیبی است سپس به صورت همزمان نمایش داده می شود.

در سیستم های حفاظتی دوربینهای مدار بسته آنالوگ، دستگاه کواد یک دستگاه آنالوگ برای تقسیم بندی تصاویر دوربین مدار بسته در سیستم مدار بسته آنالوگ می باشد. اصطلاح کواد Quad در واقع به معنای چهارتایی است. در سیستم های آنالوگ امکان دیدن هم زمان تصاویر در گذشته وجود نداشت از این رو از کواد برای این کار استفاده می نمودند. دیدن چندین تصویر در یک تصویر، امروزه یک قابلیت بسیار پیش پا افتاده ای برای دستگاه های DVR به شمار می رود اما در سیستم های آنالوگ قدیمی چنین قابلیتی وجود نداشت و تنها مشاهده چهار دوربین مدار بسته به صورت هم زمان ممکن بود و در هنگام ضبط تصاویر نیز چهار دوربین به عنوان یک دوربین در دستگاه ضبط می شوند.

امروزه دستگاه های DVR امکان دیدن تصویر هم زمان از دوربین های مداربسته را فراهم نموده و استفاده از دستگاه های کواد منسوخ گردیده است با وجود این می توان برای ایجاد یک سیستم مدار بسته آنالوگ ارزان قیمت از دستگاه کواد استفاده نمود در این صورت دوربین های مدار بسته را (با چهار دوربین) به دستگاه کواد متصل نموده و خروجی آن را به طور مستقیم به نمایشگر آنالوگ وصل نمایید با آن که هزینه های این سیستم بسیار کاهش می یابد اما از مزیت ضبط تصاویر دوربینهای مدار بسته که در DVR وجود دارد محروم خواهند شد.

 

  • از معایب آن می توان گفت تنها می تواند تصویر یک دوربین یا چهاردوربین را در اندازه یک چهارم تصویر ضبط نماید.

۳- مالتی پلکسرها

هر کدام از این تقسیم کننده های تصویری دارای یک کابل مشخص می باشند.

مثلا در کابل تصویری سویچر ها  در تجهیزات دوربین مداربسته کابل ها ورودی از طرفی به دوربین وصل می شوند و از طرفی هم کابل های خروجی از طریق سویچر به مانیتور وصل می شوند.همچنین در سیستم های سوئیچر هم مدت زمان پخش تصاویر برای تمامی تصاویر به صورت یکسان در ننظر گرفته شده است و اینطور نیست که مدت آن برای پخش یک تصویر طولانی و تصویر دیگر  کوتاه باشد.در سوئیچر ها یک نکته جالبی که وجود دارد وجود کابل صوتی است که تواما با کابل تصویری می تون از ان نیز استفاده نمود و بدین ترتیب دریافت صوت و تصویر را به صورت یک جا و همزمان داشت.

دستگاهی است که امکان ضبط چند تصویر به صورت همزمان در اندزه کامل را برای کاربر فراهم می کند. از این دستگاه بیشتر در سیستم های مدار بسته پیچیده تر که نیاز به سیستم سطح بالایی دارند و زمانی که نیاز به ضبط همزمان تمامی تصاویر دوربین ها می باشد استفاده می گردد.

  • معایب آن عدم ضبط تصاویر به صورت Real-Time و افزایش قیمت کلی سیستم می باشد.

در مالتی پلکسر دو مشکل دستگاه های قبلی برطرف شده است اما این دستگاه قابلیت ذخیره یک تصویر در لحظه را دارد و بنابراین تصاویر دوربین های مختلف را به نوبت در حافظه VCR ذخیره میکند. در این حالت میتواند تا 50 تصویر از دوربین های مختلف را در یک ثانیه ذخیره کند و در زمان باز کردن فایل های تصویرنیز مالتی پلکسر تصاویر مربوط به یک دوربین را به طور منظم نمایش دهد.

آنتن تقویت کننده سیگنال


روش کار سیستم آنتن مرکزی بسیار ساده است. این سیستم در ساده ترین حالت از یک آنتن، یک تقویت کننده و یک یا چند اسپلیتر یا تقسیم کننده تشکیل شده است. هر یک از این تجهیزات وظیفه خاص خود را دارند. آنتن وظیفه دریافت سیگنال های تلویزیونی را برعهده دارد. تقویت کننده خروجی آنتن را تقویت می کند تا پس از تقسیم سیگنال ها دچار افت نشوند. وظیفه اسپلیتر یا تقسیم کننده هم تقسیم کردن مساوی سیگنال ورودی بین خروجی هاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *