خرید دوربین های مداربسته بی سیم:کاربرد و مزایا

در حال حاضر یکی از دوربین‌های محبوب و پرکاربرد در بین مردم ، دوربین‌های مداربسته بی‌سیم است . این دوربین‌ها به علت بی‌نیاز بودن به کشیدن کابل تصویر دارای راه‌اندازی و  نصب راحت تری به نسبت دوربین‌های کابلی و معمول در بازار است . از طرفی در مکان‌هایی که امکان کابل‌کشی به هر دلیلی وجود ندارد این نوع دوربین‌ها گزینه‌ی مناسبی برای استفاده کردن ، هستند . در دوربین‌های مداربسته بی‌سیم تصاویر دوربین از طریق یک فرستنده برای نقطه‌ی مقصد که می‌تواند دستگاه گیرنده و یا سرور مرکزی باشد ، ارسال می‌شود.در ادامه به نکاتی می پردازیم که ما را در راهنمایی جهت خرید دوربین های مداربسته بی سیم یاری می کنم.

انواع دوربین های مداربسته بی سیم


دوربین بی سیم آنالوگ

دوربین بی سیم انالوگ از طریق تبدیل سیگنال های تصاویر به سیگنال های رادیویی امکان انتقال انها را فراهم می اورد. خروجی فرکانسی این دوربین ها با توجه به برد آنها متفاوت است اما امروز استفاده از آنها تا حد زیادی محدود شده است.
دوربین های بی سیم آنالوگ در کنار سادگی و ارزان قیمت بودن اشکالات زیادی دارند که کاربرد انها را محدود می کند.
در مرحله اول سیگنال این دوربین ها به شدت به شرایط محیطی و نویزهای الکترومغناطیسی حساس است. در واقع در صورتی که موانع موجود در راه زیاد باشند یا شرایط جوی مرطوبی در محل وجود داشته باشد سیگنال دوربین به شدت افت خواهد کرد.
در مرحله دوم برندهای معتبر دوربین مداربسته امروزه کمتر تمایلی برای تولید این دسته از دوربین های نشان میدهند و متاسفانه تنها دوربین های بی سیم قابل دسترسی در بازار ایران دوربین های با برندهای ناشناخته است که معمولا عمر مفید بالایی نیز ندارند.

دوربین بی‌سیم دیجیتال

دوربین‌های بی‌سیم دیجیتال معمولاً از تکنولوژی Wifi برای ارسال اطلاعات استفاده می‌کنند. دوربین‌های مداربسته تحت شبکه که به یک فرستنده wifi داخلی متصل شده است که عملکردی کاملاً مشابه به دوربین‌های مداربسته‌ی IP موجود در بازار دارد .
در دوربین‌های معمولی IP  بعد از اتصال کابلها ، تصاویر بر روی دستگاه ذخیره کننده که می‌تواند NVR  و یا سرور مرکزی باشد ضبط می‌شوند . در دوربین‌های بی‌سیم دیجیتال هم ،تصاویر بر روی دستگاه ذخیره کننده  شروع به ضبط می‌کند .

این دوربین‌ها در مقایسه با دوربین‌های بی‌سیم نوع آنالوگ دارای محاسنی  هستند که می‌توان به پهنای باند بیشتر برای انتقال اطلاعات، تأثیر پذیری کمتر از نویز الکترومغناطیسی اشاره کرد  .

موارد استفاده از دوربین مداربسته بی سیم


۱) نظارت امنیتی خانه ها

دوربین های امنیتی بی سیم هر روز محبوب تر می شوند. قیمت آن ها نسبتا مناسب است. این دوربین ها برای کسانی که خانه ای را اجاره کرده اند، بسیار ایده آل است، در این شرایط نیازی به سیم کشی در خانه نمی باشد، آسیب کمتری به ساختمان وارد می شود و مستاجر در صورت نقل مکان می تواند آن را با خود با ساختمان بعدی ببرد. دوربین مداربسته بی سیم یک گزینه عالی برای نظارت فصلی نیز می باشد.

۲) نظارت بر ساختمان های جانبی خانه ها و ادارات

یکی از مواردی که دوربین مداربسته بی سیم می تواند بسیار کارآمد باشد، نظارت بر ساختمان های جانبی است. دوربین نصب شده در ساختمان جانبی، تصاویر ضبط شده را از طریق سیگنال به دستگاه گیرنده، در ساختمان اصلی ارسال می کند.

۳) اجرای قانون

پلیس می تواند دوربین مداربسته بی سیم را به آسانی در مکان های مشکوک نصب کرده و فعالیت مظنونین را تحت نظر قرار دهد.

تکنولوژی دوربین های بی سیم wifi


دوربین های مداربسته wifi شاخه ای از دوربین های مداربسته بیسیم هستند. این دوربین ها از طریق شبکه های بیسیم wifi تصاویر دوربین ها را برای مرکز ارسال می کنند.
دوربین های شبکه بی سیم که از تکنولوژی وای فای (wifi) برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند، امکان انتقال حجم بسیار بیشتری از اطلاعات با سرعتی به مراتب بالاتر را فراهم می آورند. فرستنده های دیجیتال حساسیت کمتری نسبت به نویز و شرایط محیطی دارند.

مزایای دوربین مدار بسته بی سیم


از جمله مزیت های دوربین مدار بسته بی سیم می توان به قابلیت نصب در هر مکان بدون استفاده از سیم کشی دانست که در واقع می توان گفت با این روش از هزینه های سیم کشی و خرید کابل حذف شده است. دوربین مدار بسته بی سیم دارای امنیت خوبی  هستند، در این نوع از دوربین مدار بسته تنها با دسترسی مستقیم می توان آن را قطع نمود و امکان قطع کردن و دستکاری آن از پایین نیست. نفوذ پیدا کردن برای سرقت تصاویر در این نوع از دوربین مدار بسته حذف شده است. از جمله مزیت های دیگر این نوع از دوربین مدار بسته این است که می توان تصاویر را از چند محل ملاحظه کرد.

معایب دوربین مدار بسته بی سیم


 برای دوربین های مداربسته بی سیم تغذیه باتری بزرگترین کابوس است. گذشته از زمان مورد نیاز در صورت زیاد بودن دوربین ها ی مداربسته هزینه باتری ها می تواند مبلغ قابل توجهی باشد.سیگنال خروجی دوربین های مداربسته بی سیم خیلی قوی نیست. به همین جهت موانع مخوصا موانع فلزی می توانند به شدت این سیگنال را کاهش دهند. در واقع روش استانداردی هم برای محاسبه میزان افت سیگنال دوربین مداربسته در طول فاصله وجود ندارد و این کار باید به صورت تجربی انجام شود.از طرف دیگر در صورتی که دوربین فاقد باتری باشد شما باید به هر حال برای تامین برق دوربین کابل کشی و داکت کشی را انجام دهید.اگر دوربین ها ی مداربسته بی سیم در فضای بیرونی نصب شده باشند در هوای بارانی سیگنال دوربین ها با کاهش رو به رو خواهد بود. به طور کلی کیفیت تصویر دوربین های مداربسته بی سیم تا حد زیادی محدود است چراکه مقدار اطلاعات قابل انتقال از طریق سیگنال های رادیویی نمی تواند خیلی زیاد باشد. در ضمن نویز سیگنال در طول مسیر هم بر روی تصویر شما تاثیر خواهد داشت.امکان تهیه این دوربین ها با انواع لنزها خیلی سخت است و معمولا با لنزهای فیکس 3.6میلی متر ساخته می شوند.سیگنال بیشتر این دوربین ها در طول موج 2.4GHz انتقال می یابد (در دوربین آنالوگ). این سیگنال همپوشانی زیادی با سیگنال های تجهیزات مختلف مخابراتی دارد که بر روی تصویر شما تاثیر می گذارد. از طرف دیگر تصاویر فرستاده شده آنالوگ از طرق دوربین های مداربسته بیسیم تقریبا کدگذاری نشده و می توان گفت هرکسی با استفاده از یک گیرنده 2.4Ghz  میتواند تصاویر را از دوربین های مداربسته شما دریافت کند که جنبه امنیتی دوربین مداربسته را به شدت زیر سوال می برد.البته اگر از دوربین های مداربسته  شبکه بی سیم استفاده کنید با دو مشکل آخر روبه رو نخواهید شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *